2010. december 30., csütörtök

Farakás, Nauszikaa, Hó

Leginkább tényleg a kertemről akarok itt szövegelni, de nemrég rendezgettem a fotóimat, és a farakásos valahogy ide kívánkozik, merthogy ezzel fogok majd fűteni a balatoni kertes házamban. A kiskutya képe pedig ugyanabban a könyvtárban volt, a havas képek pedig a szomszédosban. Egy kis karácsonyi utánérzés még, és mindjárt jövök majd vissza egy zöldtrágyás bejegyzéssel.













2010. december 19., vasárnap

Fóliacsöves zöldségtermesztés

Pár napja találtam meg ezt a cikket; valamikor egy egész könyvem volt a témáról, csak kölcsönadtam valakinek. Igen, már sok éve foglalkoztat a kert gondolata, ehhez képest 2,5 éve felköltöztem Pestre és kivettem egy lakást a Belváros közepén...
A cikk egy megsárgult Képes Újságból való, az évszám sehol nem látszik, de mivel még azé a nagymamámé volt, aki már több, mint 20 éve nincs köztünk, a felső időhatárt be lehet lőni.
És szól egy zseniális ötletről: termesszünk felállított fóliacsövekben!
Ezt szinte bárhol megtehetjük, mert független az altalajtól, szóval: erkélyen (nekem sajnos ez sincs), aszfalton, hegyen...
A fóliacső átmérője kb. 30 cm legyen, a magassága 1,5 méter. Egy zsák, aminek kivágjuk az alját. A helyszínen megtöltjük termőtalajjal, az északi oldalán leverünk mellé egy karót, és 2-3 helyen hozzákötjük. A talajt érdemes perlittel vagy tőzeggel keverni, hogy könnyebb, levegősebb legyen.
Ahogy a csövet megtöltjük, a közepén egy hengeres tárggyal (pl. seprűnyél) lyukat készítünk a talajba, kb. 20 cm-rel rövidebbet, mint a fóliacső. Ezt többször teleöntjük vízzel, hogy a talaj jól átnedvesedjen. Ezután egy hegyes, hengeres szerszámmal lyukakat ütünk a cső oldalán, és ebbe ültetjük a palántákat (magot?).
Természetesen virágot is lehet bele ültetni.
Biztosan ki fogom próbálni.

2010. december 4., szombat

Szőlőmetszés és bankvilág

Emeltem kicsit a realitások szintjét, meglátogattam a bankjaimat, hogy lássam, meddig és mire futja: egyelőre elég bonyolultnak tűnik a jelzáloggal terhelt kis lakásom balatoni (nagy) kertes (kis) házra való lecserélése. Illetve nem is bonyolult, csak nehéz úgy megvalósítani, hogy ne legyen túl nagy anyagi veszteségem... Majd meglátom...
Pihenésképpen vadszőlőt metszettem.
Az első kép az októberi színpompa idejéből való:


Ez meg pár gally a novemberi metszésből:


A végeredményről nincs kép, de még egy októberi emlék:

2010. november 14., vasárnap

La bella rosa, la regina dei fiori

Október végén készítettem ezt a képet egy (nem balatoni) kisváros egyik mellékutcájában. Illata nem nyűgözött le annyira, mint az elevensége.


A kertben lesz majd jó néhány tő, mert elképzelni sem tudnám nélküle. A kiválasztásnál az illat lesz az első helyen, mert szépség tekintetében nem nagyon tudom rangsorolni őket.
Eléggé tápanyagigényesek, és a talajnedvességre is kényesek, de gondolom, elboldogulok majd velük.
Ültetéskor - októbertől a fagyokig - akkora gödröt kell ásni, amiben kényelmesen elfér a gyökérzetük, és a szemzés helye pár centivel a talajszint alá esik, és humusszal kevert kerti földdel kell feltölteni, majd alaposan meglocsolni, később pedig felkupacolni körülötte a földet. Ezt április környékén lehet lebontani, amikor duzzadnak már a rügyek.
Ha nagy a szárazság, hetente egyszer öntözni kell, de a leveleket lehetőleg ne érje víz, kisebb az esély a gombabetegségekre.
Az elnyílt virágokat érdemes 1-2 levéllel levágni, mert a termésképzés gyengíti a növényt.
(A metszésnek még utána kell néznem.)
A tápanyagutánpótlás biztosítására a szárított marhatrágyát ajánlják - 1-2 évente.
Tartsak teheneket? :)

2010. október 9., szombat

Egy lehetséges panoráma

A kertből (házból) nem fog ennyire látszani, de a partról ilyen a kilátás:


Még nem jártam be a környéket, hamarosan vissza kell mennem egy alaposabb felmérésre. Addig még pár fotó a helyi virágokról:


2010. október 6., szerda

Ehető virágok

Először a Kína kerti virágai c. búvár zsebkönyvben olvastam egy ehető liliomfavirágról, melynek nagy, húsos szirmait olajban kisütve fogyasztják. Elég hátborzongatóan hangzik, hogy forró olajba dobjunk egy virágot. Majdnem olyan, mintha egy lepkét sütnénk ki.
Magyarországon ez a faj, a Jü-lan liliomfa tudtommal nem él, úgyhogy nem kell aggódnom. A többiek szirmai pedig túl kicsik és vékonyak egy ilyen próbálkozáshoz.
De vannak egyéb virágaink, melyek a konyhában is főszerephez juthatnak: a rózsa (vannak kifejezetten konyhai felhasználásra nemesített rózsák is), a tulipán és az ibolya szirmai. Ezek nem riasztanak annyira, mint a liliomfa virága, de valószínűbb, hogy a kertben és a vázában lesznek majd, és nem süteményben vagy dzsemben.

2010. október 1., péntek

Meztelen kártevők

Tulajdonképpen nem meztelenek, csak házatlanok.:) És állandóan élelmet keresnek. És többnyire találnak is. Éjszakai állatok, nappal elrejtőznek mindenféle hézagban, repedésben. Nem válogatósak, beleesznek mindenbe, de leginkább a káposzta, a saláta, a spenót és a szamóca hozza őket lázba.
Vannak különféle vegyszerek, de elég hátborzongatóan hangzik, hogy idegmérget vessünk be ellenük, úgyhogy marad a természetes út.
Hatékony a földbe süllyesztett csapda (tejfölöspohár), benne sör, érett szilva, cukros vízben szétmorzsolt élesztő. Ebbe a mohó csigák belefulladnak. Brrr! Ez sem az igazi!
Akadályozhatjuk a közlekedésüket, ha a talajra fahamut vagy égetett meszet, fűrészport szórunk, és nem bírják a zsályát, majorannát, kakukkfüvet, fokhagymát. Ez már nekem is tetszik.
(Forrás: tv-újság kiskert rovata)


Csigafotót nem találtam, de ezt a növényt is kedvelik.
(Fotó innen: http://www.pictures-flowers.com/)


Utóirat december 5-én: mégis találtam csigafotót, valamikor októberben készült:

2010. szeptember 30., csütörtök

Nincsen lepke hernyó nélkül


Jeruzsálemben akadt kezembe egy kis színes kiadvány: Hogyan csalogassuk vissza a lepkéket a városba? Merthogy igencsak megfogyatkozott a számuk. A megoldás egyszerű: minél többet ültetni a lepkék tápnövényeiből (ezekre rakják a petét, és ezen élnek a hernyók) és illatos, színes, nektárdús növényekből (ezek vonzzák a kifejlett lepkéket).
A csalánt többen is szeretik peterakó helyként, pl. a Nappali pávaszem, az Atalanta lepke, a Kis rókalepke, úgyhogy nemcsak nekem lesz tápnövény (a főzete), majd megosztozunk.
Ami pedig az illatos lepkecsalogatókat illeti, érdemes ültetni petúniát, bazsarózsát, őszirózsát, nyári orgonát, verbénát stb.
A képen sétányrózsa (Lantana) és XY lepke.
(Fotó innen: http://www.pictures-flowers.com/)

2010. szeptember 29., szerda

Fény az éjszakában


Nagyon klassz napelemes lámpákat lehet találni a neten, a www.lampanet.hu-n jártam nemrég, és tetszett a választék. A leírás szerint mindegyik kültéri, de gondolom, házon belül is világítanak. :) Nem mindegy, mekkora a villanyszámla.

Bár a legtöbb áramot a hőmérsékletváltoztató eszközök igénylik (hűtő, légkondi), azért így is lehet valamennyit spórolni, és legalább egy kicsit környezetkímélőbbek leszünk.


De természetesen nem minden lámpát viszek majd be a házba sötétedéskor.:)
(A jobb oldali képet most (2014. március) másoltam ide. A bal oldali képen egy elemes lámpa, a tulajdonosa a megrendelt virághagymákhoz csomagolva kapta.)


2010. szeptember 28., kedd

Falhoz lapulva


A falak befuttatása nagyszerű dolog: véd a közvetlen napsütéstől, ezáltal hőszigetelő, de télen jobb, ha felmelegszik a fal, szóval legyen inkább lombhullató. Pl. vadszőlő, trombitafolyondár, lilaakác, iszalag, komló... A borostyán sajnos örökzöld.
Nálam a vadszőlő a nyerő a kék bogyók és az őszi elpirulás miatt.

2010. szeptember 27., hétfő

Egy szál tulipán


Ez a fotó már szerepelt itt korábban (egy ideiglenes bejegyzésben), de újra ideteszem, mert az egyik kedvencem. Egy viridiflora tulipán Hollandiából. Már csak így, teljes pompájában került hozzám, mások nevelték fel.
Most tudtam meg, hogy a perzsa "toliban" (turbán) szóból származik a neve. Hát, tényleg van némi hasonlóság.
A viridiflora zöld virágút jelent. Itt ugyan nem az egész virág zöld színű, hanem csak egy hosszanti sáv a szirmokon.
Még néhány tulipántípus: papagájtulipán, bazsarózsavirágú tulipán, rojtos tulipán, liliomvirágú tulipán, többvirágú tulipán... Azt hiszem, nem szorul magyarázatra a nevük.
Ültetni ősszel kell laza szerkezetű talajba (szükség esetén homokkal kevert talajba), 8-10 cm mélyre. Ha nagyon hideg lenne a tél, takarás szükséges. Azután jön a tavasz, a virágzás, az elvirágzás. (Milyen szépen fejezi ezt ki a magyar nyelv.) Hagyni kell, hogy minden levél elszáradjon, és utána szabad felszedni a hagymákat. Száraz, hűvös helyen kell tárolni, emlékszek, mi újságpapírba csomagoltuk. És ősszel újra ki lehet ültetni őket.
Ha tavasszal ültetnénk, akkor virágcserépbe kell. Mivel hidegre van szüksége a hagymának (ezért jó ősszel ültetni), hűvös helyen kell tartani egy ideig a cserepet, és csak kevés vízzel szabad öntözni, de fényre szüksége van.
(Az infót egy régi Bakker katalógusból és emlékezetből szedtem össze.)

2010. szeptember 25., szombat

Gyümölcsök Izraelből


Először medvetalp néven ismertem, és az elágazó, lapított, módosult szár tényleg emlékeztet rá. Nemcsak a szokásos töviseik vannak, hanem horgas szőreik is, melyek könnyen belefúródnak a bőrbe. Ezt tízegynéhány éve tapasztaltam először és egyelőre utoljára, de még mindig emlékszek, hogy napokig alig tudtam megfogni bármit is a sebesült ujjaimmal. A termése, a kaktuszfüge viszont mennyei, de csak meghámozás után szabad hozzányúlni.
Vannak télálló fajtái is, melyek már Magyarországon is élnek, úgyhogy felvettem a listára.
És ez vajon mi? Ehető?

2010. szeptember 24., péntek

Virágok Izraelből

A legutóbbi (most törölt, ideiglenes) bejegyzésben szép képeket ígértem, egyelőre fogalmam sincs, hogy milyen virágok vannak a legtöbbjükön, de utánanézek. Ha esetleg valakinek tippje, vagy komolyabb ismerete van róluk, köszönettel veszem.


A fenti fotó Ein Gedi-ben készült, egy youth hostel udvarán. A talaj nagyjából hasonló volt mindenhol a környéken.


Erre van tippem: hibiszkusz. A következő képen egészen közelről látható egy virág. De a levelek mintha akácfára emlékeztetnének...


És ez mi lehet? 5 szirom félkörben. Egy félkész virág. :)


A következő képen egy bougainvillea, szintén nagy kedvencem:


Erről a növényről pedig magot is gyűjtöttünk. Remélem, kikel majd.


Ezek a gyönyörű sárga virágok lehet, hogy egy babérfán nőttek?


Most pedig pár fotó egy csodálatos kertből:






Az első kép kivételével mindegyik Haifán készült.

2010. szeptember 10., péntek

Garden in England (Norwich)

Nagyon szeretem a klasszikus angol előkertek hangulatát. A képeket tavaly februárban készítette egy barátnőm. A növények még nem voltak teljesen maguknál, de már majdnem minden zöld volt! Visszavágyok...


2010. szeptember 9., csütörtök

Paradicsomi állapotok

Az előző bejegyzésben olyan növényről esett szó, melynek egy hagyományosabb formáját (fajtáját, változatát?) jóval többen ismerik. Kicsit utánagondoltam, vannak-e ehhez hasonló példák.
Eszembe jutott, hogy a paradicsom, mely általában piros és gömbölyded, lehet hosszúkás is, vagy sárga színű, illetve mindkettő egyszerre. És mintha emlékeznék nagyon régről zöld - sárga csíkos paradicsomra is. Remélem, nem valami dinnyével keverem össze.:)
Bár ezek a csigás karfiolnak (látványban) nyomába se érnek, mégis hasonlítanak annyiban, hogy kevesebben termesztik, kevesebben ismerik őket. Vajon miért? Miért terjedt el jobban az egyik változat? Boltokban, piacokon jóformán csak ezt lehet kapni, egyelőre képet is csak erről találtam.

Fotó innen: http://www.freeimages.co.uk/
Remélem, javul majd az arány, legalábbis én megteszem, ami tőlem telik.

2010. szeptember 7., kedd

Mi ez?


Fotó az Ezermester magazinból:
http://www.ezermester.hu/articles/article.php?getarticle=560
Csodálatos formák léteznek a természetben, ez a zöldség például a matematika egy különleges területére is elvisz minket: a fraktálok világába. /Imádott témám, de ez itt a virtuális kertészkedés helye :) /
A virágrügyek logaritmikus spirálban állnak, és a kis spirálok szintén összerendeződnek egy nagy spirállá :)
A minta több szinten megfigyelhető, nagyon hasonló, de nem teljesen ugyanaz. Ez nagyjából a fraktálok "konyhanyelvi" definíciója. A címben feltett kérdésre a válasz: csigás karfiol.
Az interneten nagyon sok oldal foglalkozik ezzel a növénnyel, több helyen brokkoliként említik (wikipédia: Romanesco broccoli), de ez - ahogyan a Herbáció magazin munkatársától megtudtam - botanikailag karfiol.
Az esztétikai élmény mellett nyilván megvan a gasztronómiai is, bár ilyen műalkotásnak késsel nekiesni, majd feltálalni... :)
Szóval, ilyet is szeretnék a kertembe!

2010. szeptember 6., hétfő

Szabályos vagy szabálytalan?

Ami a kert stílusát illeti, a szabálytalan(nak tűnő), rendezetlenebb(nek ható) dolgok sokkal közelebb állnak hozzám. A zárójelekkel tagolt szövegem ellentmondásgyanúsnak tűnhet, de olyasmit értek alatta, hogy nézzen ki a kert kissé burjánzónak, szövevényesnek, miközben okos tervezés van mögötte.
Nem akarok külön zöldséges részt és külön virágoskertet, gabalyodjanak csak egymásba, pláne, hogy egy korábbi bejegyzésben azt írtam a körömvirágról, hogy a bab, paradicsom fejlődését is segíti. A rózsák közé talán paradicsomot is fogok ültetni, nemcsak levendulát, és citromfű is lesz majd a sárgarépák mellett.
Természetesen egy minimalista vagy art deco stílusú kert is gyönyörű, de a megfelelő növénytársítások kihasználása nélkül nehezebb megvalósítani a minél kevesebb vegyszert igénylő bőséges terméshozamot, és nekem ez az egyik fő célom.


A fotón részlet egy buja kertből. Talán ennél kissé visszább fogom majd a növényeimet, de a kert egy sarkában mellőzni szeretném a kerti szerszámokat, nőjön minden, ahogy akar.

2010. szeptember 3., péntek

Növénytársítások 1.

Jó lenne elkerülni a vegyszerek használatát, amennyire csak lehetséges. Szerencsére megfelelő növénytársításokkal ez megoldható. Nem 100%-os az eredmény, de ezt növényvédőszerekkel sem lehet elérni.
Olyan növényeket kell egymás mellé ültetni, melyek kártevői nem bírják elviselni a másik növényt. Pl. ha sárgarépát hagymával nevelünk együtt, a hagyma elűzi a répalegyeket, a répa pedig a hagymalegyet és a molyokat.(forrás: Haszon Agrár 2008/2)
Az egymás mellett élő növények hatnak egymásra, befolyásolják egymás növekedését, mondhatni kommunikálnak az általuk kiválasztott kémiai anyagok útján. Az egyik igazi "dzsókernövény" például a körömvirág: a paradicsom, a káposzta és a bab is jobban fejlődik mellette. (forrás: Andrea Kern: Régi idők kerti fortélyai)
Ezeknek a dolgoknak is utána fogok nézni.
Úgy látom, eddig még csak arról írtam, hogy miről akarok írni.:)


A "gyümölcstársításos" fotó innen: http://www.free-pictures-photos.com/

2010. szeptember 2., csütörtök

Kerttervezés... hogyan is?

Egy igazi tervezés helyszínrajz készítésével kezdődik: a rendelkezésre álló területen hol helyezkedik el a ház, vannak-e melléképületek, kocsibejáró, gyalogjárda stb., merre van észak...
Mivel még nincs meg a telkem / házam, ezeket nem tudhatom. Azt sem tudom, milyen lesz a talaj, van-e agyag a termőföld alatt, és még folytathatnám.
De mivel kész házat veszek, mondhatni kertes (!) házat, már lesz kertje.:)
Szóval csak fenntartani, szépíteni, gondozni és... igény szerint alakítani kell. Ehhez fogom itt összeszedni a szükséges infókat.

2010. szeptember 1., szerda

Mit ültessek?

Alapvetően fontos a növények igényeinek figyelembe vétele, valamint, hogy a kert harmonikusan kapcsolódjon a környezetéhez. A természetes stílus híve vagyok.
A kert nagy részét "hagyományos", nagyszüleink által is termesztett növények foglalják majd el, de néhány különlegességnek (talán ritkaságnak) is lesz helye.
Nagyon hiányos és kezdetleges lista, ami éppen eszembe jutott, vagyis nekem nagyon fontosak:
  • Díszcserjék: mahónia, tűztövis, sóskaborbolya
  • Gyümölcsök: szőlő (nem sok), málna, szeder, ribizli, köszméte, áfonya, szamóca
  • Fűszernövények: zsálya, levendula, rozmaring, kakukkfű, menta, citromfű, koriander, kapor, csalán (már ha ez fűszernövény...)
Ezek a listák fognak később kiegészülni, és minden növényről össze fogom gyűjteni a legfontosabbakat (talaj-, éghajlatigény, gondozás stb.)
Zöldségekről és virágokról majd később írok listát, de azoknál egyébként is rugalmasabb az egész folyamat.
Fotó innen: http://www.free-pictures-photos.com/

2010. augusztus 31., kedd

Beköszöntő


Szeretnék egy kertet valamelyik Balaton melletti városban. Természetesen házat is, de most csak a kertről lesz szó.
Még a tervezés is kiindulási fázisban van, ugyanis egyelőre a fővárosban élek, ide köt a munkám. Tehát valami állást is kell találnom közel a kertemhez. Nem tudom, mennyi időbe fog ez telni, ha jövő nyárra megvalósulna, nagyon boldog lennék
.

Azt tervezem, hogy itt fogom kialakítani a kert vázlatát, itt gyűjtök össze minden infót, ami szükséges. Lesz szó kerttervezésről, virágokról, gyümölcsfákról, zöldségekről, növényvédelemről, gyógyfüvekről, fűszernövényekről, méhecskékről, komposztálásról… meg majd amit még kitalálok. Nem lesz túlságosan tematikus: ahogy eszembe jutnak a dolgok, olyan sorrendben kerülnek ide. A címkék majd rendszerezik, amennyire kell.
Igyekszek majd a forrásokat is feltüntetni, ahol nem a saját kútfőmből merítek.